Anasayfa / Genel / Analitik Düşünmenin 6 Yolu
Analitik Düşünmenin 6 Yolu

Analitik Düşünmenin 6 Yolu

Olaylara yaklaşımınızda analitik düşünmenin sorunları çözmemizde çok yardımcı olduğunu biliyoruz. Bu kişilerin davranış biçimlerini analiz ettiğimizde analitik düşünen kişiler:

  1. mantık yürütürken bilimsel gerçekleri temel alırlar. Belirsizlikler ve olaylara göre değişkenlik gösteren soyut varsayımlar karar almada bizi ikilemlere sokarlar.
  2. karar verirken kriterler ortaya koyarlar. Ortada bir kriter olmadan seçim yapmaya çalışmak anlamlı seçimler yapmamızı engeller.
  3. sorun çözmeye ve mantık yürütmeye basitten başlarlar. Örneğin televizyon çalışmıyorsa ilk önce fişi takılı mı diye bakar. Her aşamayı geçtikçe bir sonraki daha karmaşık soruyu sorarak devam eder.
  4. karar vermeden önce karşılaştırmalar yaparlar. Örneğin bugün A girdisi C sorununa yol açıyor ve B girdisi de C sorununa yol açıyorsa bu durumda sorunun kaynağı büyük olasılıkla A ya da B değildir.
  5. ileriye dönük projeksiyonlar yaparlar. Örneğin: dünden bugüne gelirken A hareketi ile B sonucunu üretmişsem, bugünden yarına da A hareketini yaparak B’ sonucunu elde edebilirim gibi.
  6. kendi yaşamlarını ve çevrelerindeki olayları analiz ederek belli bir sisteme oturtur. Gelecekte benzer durumlarla karşılaştıklarında daha önceden kurdukları sisteme göre hareket ederler.

Mutlu analitik düşünmeler…

Hakkında Serdar Yağcı

Başlamanın en iyi yolu, konuşmayı kesip, yapmaya koyulmaktır.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Scroll To Top