Anasayfa / Fotoğraf / Instagram’da On Binlerce Takipçi Kazanmanın Yolları
Instagram’da On Binlerce Takipçi Kazanmanın Yolları

Instagram’da On Binlerce Takipçi Kazanmanın Yolları

Eğer Instagram’da popüler olmak istiyorsanız izleyebileceğiniz iki yol var.

 1. Pazarlamacı olmak
 2. Üretici olmak

Pazarlamacılar kendileri bir şey üretmezler ama başkalarının ürettiklerinin en iyilerini sunarlar. Üreticiler ise sadece kendi ürettikleri ürünleri sunarlar.

Eğer bir pazarlamacı olmayı seçmiş iseniz:

 1. Belli bir konu belirleyin. Bu konu olabildiğince dar olsun. Örneğin sadece yüksek dağ manzaralı doğa fotoğrafları veya sadece siyah beyaz ve çekici insan portreleri gibi. Fotoğrafların bir hikaye içermesine gerek olmasa da çekim tarzı, kullanılan teknikler, renk dengesi açısından birbirleriyle uyum içerisinde olmalı ve tek kaygınız estetik olmalı.
 2. Seçtiğiniz konuyla ilgili olarak bulabildiğiniz sadece en güzel fotoğrafları yayınlayın. Yayınlayacağınız fotoğrafta çok seçici olmanız gerekiyor. Portfolyonuza bakan bir kişi şunu da beğenemedim diyememeli. Hatır için kendizin veya arkadaşlarınızın fotoğraflarını paylaşmayın.

Eğer bir üretici olmayı seçmiş iseniz:

 1. Özgün bir hikaye belirleyin. Hikayenin konusu olabildiğince dar ve öznel olsun. Örneğin: Bebeğinizin doğduğu günden itibaren her günkü gelişimini belgeleyen sadece bebeğinize ait bir fotoğraf serisi olabilir veya bir ülkeyi baştan sona bisikletle dolaşmanızın hikayesi olabilir. Fotoğrafllarınız tek başlarına güzel olmayabilirler, olmasınlar da zaten, ancak bir serinin parçası olmaları itibariyle bir değer taşıyacaklardır. Başka bir deyişle yarattığınız değer fotoğraflarınız değil anlattığınız hikayedir. Bu özellikleri sayesinde tek başlarına pazarlamacıların ilgisini çekmeyecekler dolayısıyla kopyalanmayacaklardır.
 2. Fotoğraflarınızı aynı kamera ile çekiniz. Fotoğraflar arasında tarz ve teknik farklılıklar olmasın. Fotoğrafların birine bakıldığında sizi daha önce tanıyan bir takipçiniz o fotoğrafın size ait olduğunu kolaylıkla anlayabilsin.
 3. Hiçbir şekilde başkasının fotoğraflarını veya konu dışı bir fotoğrafı paylaşmayın. İnsanların gönüllerini kazanmanın yolu onlara beklediklerini vermektir. Eğer bir kişi sizi at fotoğrafı paylaştığınız için takip ediyorsa arada bir kere de olsa ördek fotoğrafı paylaşırsanız o kişiyi kaybedersiniz. İnsanlar belirsizlikten hoşlanmazlar.
 4. Fotoğraflarınızın altına hikayenizi tamamlayan cümleler paylaşın. Cümleleriniz ve fotoğraflarınız olabildiğince kişisel olsun. Sizi takip eden kişi sizin hayatınızı dışarıdan seyrettiğini hissetsin.

Her iki yol için diğer dikkat edilecek konular:

 1. Seçtiğiniz konu ve paylaştığınız fotoğraflar seyredende pozitif duygular uyandırmalı. Örneğin trafikte ezilmiş hayvanlar konusu ne kadar dar olsa da bir instagram takipçisini bir yere kadar cezbeder.
 2. İki yolu birbirine karıştırmayın. Örneğin sadece kendi fotoğraflarınızı kullanarak pazarlamacı rolü üstlenmeyin. Çünkü hiçbir fotoğrafçının tüm fotoğrafları güzel değildir. Aslında iyi fotoğrafçı ile kötü fotoğrafçıyı ayıran şey iyi fotoğrafçıların sadece iyi fotoğraflarını göstermeleridir.
 3. Dereyi geçerken at değiştirmeyin yani yolun yarısında taktik değiştirmeyin.
 4. Konunuza uygun tercihen ingilizce kökenli bir isim belirleyin. Yerel düşünmeyin. Tüm dünyaya hitap edin.
 5. Düzenli paylaşım yapın. Takipçilerinizle aranızı çok soğutmayın.
 6. Diğer instagram kullanıcılarıyla iletişim halinde olun.
 7. Fotoğrafların altına bol anahtar kelime yazın.

Hakkında Serdar Yağcı

Başlamanın en iyi yolu, konuşmayı kesip, yapmaya koyulmaktır.

Yorum yok

 1. Ozllikle once meraba sayfami takipci olursa sizden cok memnun olurum

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Scroll To Top