Anasayfa / Anı / Acil Nöbeti
Acil Nöbeti

Acil Nöbeti

‘Ağladın mı sen?’ diye sordum.

‘Hayır,’ dedi. İç geçirdi. Gözleri kıpkırmızıydı. Bira bardağını ağzına götürürken çok önemli bir iş yapıyormuşçasına dikkatle bardağa bakıyordu. Beni çağırdığından beri boş durmamış, artık alkolün sisli dünyasına girmişti. Kolları gereğinden uzunmuş gibi nereye koyacağını bilemiyor, oturduğu sandalyede sanki hemen kalkacakmış gibi dikleniyor sonra yeniden kamburlaşıp somurtuyordu. Onu hiç bu kadar üzgün görmemiştim.

‘Beni terk etti,’ dedi. İç geçirme sırası bendeydi.

‘Ne?’

‘Dün akşam kavga ettik ve beni terk etti.’

Bira bardağı üzgün surata doğru yeni bir yolculuğa başladı. Çok daha titrek ve sallantılı yolculuk masada son bulduğunda bardak boştu artık.

Bir sigara yaktı. Garsona bakındı. Ben de aynılarını yaptım. Garsonu ben buldum.

‘İki bira lütfen,’ dedim. Dün benim yerime acil nöbeti tutacaktı, hastanede olmalıydı. Kız arkadaşı ile görüşmesine imkan yoktu. Gerçekten çok içmiş olduğunu düşündüm.

Kız arkadaşı bizim okuldan değildi. Neşeli, zarif, düşünceli ve güzel bir kız olduğunu hatırlıyorum. Biraz dışa dönük ve özgür ruhluydu. Birbirlerine yakışırlardı. 1-2 senedir çıkıyorlardı. Kızı çok sevdiğini biliyordum. Arkadaşım ise biraz kıskançtı.

‘Dün akşam nöbetçiydin sen,’ dedim.

‘Evet,’ dedi. ‘Nöbetçiydim. Onu arayıp nöbete çağırdım. Nöbet sakin geçiyordu. Kantinde biraz sohbet etmek istemiştim.’

Biraların gelmesi ile sustu. Ben sessizce dinlemeye devam ettim.

‘Gelmek istemedi. Ders çalışacağını söyledi.’ Başını iki yana sallıyordu. Geldiğimden beri bana ilk defa baktı. ‘Ona inanmadım. Ders çalışacağına inanmadım.’ Gitgide heyecanlanıyor ya da sinirleniyordu.

Biralardan uzun yudumlar aldık.

‘Arkadaşları ile hep gittiği o bara gideceğinden o kadar emindim ki! Benim yanıma gelmek yerine onlarla eğlenmeye gideceği için sinir oldum. Elimde değil.’

‘Bazen hepimiz gereksiz şeylere takılıp kalıyoruz,’ dedim.

Parmağı ile masaya tıp tıp vurarak anlatıyordu artık. Küller masaya düştü.

‘Emindim, biliyordum  gideceğini.. Bir plan yaptım. Asistan ile konuşup izin aldım. Gidecek, onu arkadaşları ile orada eğlenirken bulacaktım.’

‘Sen delisin. Böyle bir şey için izin istenmez’

‘Ama izin aldım.’

‘Asistan da deliymiş. Hem de zırdeli.’

‘Hem de nasıl!’ dedi.

‘Doğru o bara gittim. Arkasından yaklaşıp omzuna dokunacak ve onu şaşırtacaktım. Yolda kafamın içinde prova yaptım.’ İşaret parmağı ile şakağını gösteriyordu.

‘Ama planladığın gibi olmadı. Kavga ettiniz değil mi?’

‘Hayır. Kavga etmedik, yoktu ki’

Yine ‘Ne?’ Dedim.

‘Bana sürpriz yapmaya karar vermiş. Çıkıp hastaneye gitmiş. Beni bulamayınca asistanı bulmuş. O da kız arkadaşım ile buluşmak için izin aldığımı söylemiş. Bir bara gideceğimi söylemiş.’

‘Yok artık!’

‘Ben onu bulamayınca oturup beklemeye başladım. Doğrusu şaşırmıştım. Sonra bizim sınıftan bir kız geldi yanıma. Onunla sohbet ederken gelip buldu bizi.’

‘Ciddi olamazsın,’ dedim.

‘Evet’ dedi. ‘Sanki o kızla buluşmaya gelmişim gibi oldu. Nöbete gelip gelmeyeceğini kontrol etmek için arayıp çağırdığımı düşünüyor.  Gelmeyeceğini öğrenince…’ eliyle uçak gibi bir hareket yaptı…‘Pırrr hemen buraya damladım işte. Onu aldattığımı düşünüyor.’

Anlatırken hep aynı masayı işaret edip duruyordu. Olaylar burada olmuştu.

‘Neden açıklamadın ki?’ diye sordum.

‘Dün beni dinlemedi. O kadar aptalca bir durum ki… Anlatamadım.’

‘Daha sonra konuşursun, üzülme seni dinleyecektir. Onu arardın mı?’

‘Aradım, bu gece benimle görüşmek istemediğini söyledi. Ben de buraya geldim.’Doğrulup sağa sola bakındı.’ Onu görse bile tanıyacağından emin değildim.

‘Oysa geleceğinden emindim. Arkadaşları ile eğlenmeye hep buraya gelir.’

‘ Senden ayrıldığı için üzgün olabileceğini düşünemedin mi? Ancak senin gibi biri ayrılıktan sonra eğlence mekanına  gider!’ Geldiğimden beri ilk defa yüzü güldü.

‘Öyle mi dersin?’

‘Kesin!’

Acele ile toparlanmaya başladı. ‘Hadi, çabuk ol, gidelim!’

‘Ne oldu şimdi?’

‘Beni burada görmeden gitmeliyim. Arkadaşları ile hep buraya geliyor çünkü…’ Beni kollarımdan tutup yüzüme baktı. ‘Onu seviyorum,’ dedi.

Hesabı isteyip kalktık. Asistandan izin alıp gelmiştim. Bu akşam aslında onun olan acil nöbetini tutuyordum.

Hakkında Müjdat Üzel

1970 model bir hekim.Kendisine ilginç gelen şeylerin peşine düşmesi en sevdiği özelliği. Bunlar insanların ilgisini çekmese de durum değişmiyor.

4 yorum

  1. Müjdatcım dramatik kurgu süper olmuş vallahi. Bir çırpıda okunuyor.

  2. Çok teşekkür ederim Aysun. Sayende dramatik kurguyu araştırıp öğrendim. Aramızda kalsın, bilerek yapmamıştım.

  3. Çok hoş bir hikaye.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Scroll To Top