Anasayfa / Genel / 1968’den Haberler
1968’den Haberler

1968’den Haberler

28 Temmuz 1968 Pazar günü çıkan Hürriyet ve Milliyet gazetelerinden başlıca haberler.

DİYARBAKIR’IN 13 KATLI GÖKDELENİNE DÖRT BİN METRE HALI DÖŞENDİ

Türkiye’nin en büyük gökdelenlerinden ve Diyarbakır’ın en yüksek binası olan “Otel Tatlıcılar”‘ın inşaatı tamamlanmıştır. İstanbul’dan, Ankara ve Avrupa’dan gelen dekoratörler otelin tefris ve tanzimine başlamışlardır. Otele 4 bin metrekare halı döşenmiştir. 13 katlı beş asansörlü otelin içinde iki düğün salonu, bir şark salonu, iki gazino, bir pastahane ve bir ruf bulunmaktadır. Banyolarında müzik ve telefon bulunan güney – doğunun en modern otelinin son eksikliklerinin tamamlanmasından sonra, önümüzdeki ay başında açılacağı bildirilmektedir.

HASMINI 67 BIÇAK DARBESİ İLE ÖLDÜRDÜ

Diyarbakır, Silvan ilçesinin Çiğdemli köyünde bahçe sulaması yüzünden meydana gelen kavgada Bahri İ., hasmı Mehmet B.’yi 67 bıçak darbesi ile delik-deşik ederek öldürmüştür. Katil olaydan sonra firar etmiştir.

TÜRK HİPPİLERİN TEMMUZ ÇILGINLIĞI

Dünyaya metelik vermeyenlerin gecesinde herkes gönlünce eğlendi

Kumburgaz gazinoları bu güne dek böyle değişik bir gece yaşamamıştı. Kumburgaz plajlarının kumlarına hiç kimse bu kadar serbestçe uzanıp, bu kadar akla hayale gelmez şeyler yapmamışlardı. Ama bu gece başka bir gece idi. Türk  Hippilerinin “Temmuz çılgınlığı” gecesiydi bu. Pantolonların nereden yırtmaçlı olduğunu kesitrmek oldukça güçtü. Gömleklerin mi bluz, yoksa bluzların mı gömlek olduğunu bilebilmek ise oldukça kafa yormak gerektiren bir işti. Hippilikte önemli olan iki husus vardı. Biri değişik, acaip, garip ama ne kadar garip olursa olsun insanda hayret uyandıracak bir kıyafet içinde olmak gerekliydi. İkinci husus ise, kimseye “Dünyaya bile” aldırış etmeden gönlüne nasıl esti ise öyle eğlenmeliydi. İşte bütünm bu özellikleri yaşayan ve çevreye yaşatanların hareketleri hippi olmayan diğer davetliler tarafından dikkat ve hayretle takip ediyordu. 60 kadar hippi aklımıza gelmeyen daha doğrusu gelemeyen ne varsa yapmıştı. Bacağın en dikkat çeken en göçz alıcı yerinde insan birdenbire okuduğu yazı ile irkiliveriyordu: “STOP” (Dur) Sonra bir başka yere göz kaydıralım deniliyor, ama bu defa da karşınıza koskoca bir “NO” (Hayır) yazısı çıkıveriyordu.

TRANSFER PARASI İLE BALAYI

Ankara, Şekerspor’dan İskenderunspor’a 35 bin liraya transfer olan, futbolcu Faruk Özgidiş, bu parayı alır almaz, evlenip soluğu İstanbul’da almıştır. “Böylece bir ay içinde iki transfer birden yaptım diyen genç futbolcu, başkentte evlendiği genç karısı Işın’ı, gelinliğini bile çıkarmasına meydan vermeden, nikah dairesinden aldığı gibi uçakla Yeşilköy’e getirmiştir. Babasının Halkalı’da bulunan çiftliğinde hem balayı geçirip hem de transfer parasını yiyecek olan yeni evliler, “Feleğin 15 gününü çalacağız” demişlerdir.

URFA EMNİYET MÜDÜR VEKİLİ İLE BİR POLİS PAVYONDA KADIN YÜZÜNDEN DÖVÜŞTÜ

Önceki gece yarısından sonra Yaman Pavyon’da, Urfa Emniyet Müdür Vekili ile bir polis memuru arasında kıskançlık yüzünden kıyasıya bir kavga olmuştur.
Pavyon müşterilerinin hayretle seyrettikleri olay, Polis Memuru Göngör Alkanat’ın, Emniyet Müdür Vekili Turgut Ömerköylü’nün ilişki kurduğu bir konsumatris kadınla yanak yanağa dans etmesi yüzünden çıkmıştır. Konsumatris ile samimi bir pozda dans eden polis memuru ile pavyonu terketmesini ihtar eden müdür vekili, polisin diretmesi üzerine aralarında kıyasıya bir kavga başlamıştır. Yumruklaşma şeklinde devam eden kavga sırasında polis memuru Güngör Alkanat’ın beylik tabancası da kaybolmuştur. Müdür vekilinin sebebiyet verdiği olayın büyümesi üzerine, polis memuru kaçarak inzibat merkezine sığınmıştır. Bilahare, polis memuru, Merkez Komutanı ile birlikte Vali Vekili Esat Yetişir ve Savcı  Nurettin Sönmez’in evine giderek uyandırmış ve dövüldüğünü ileri sürerek şikayetçi olmuştur.

TEŞEKKÜR

Kalp yetersizliğinden muzdarip olarak İşçi Sigaortaları Samatya Hastanesi Birinci Dahiliye Servisi 655 nolu koğuşta yattığım süre içinde bana gösterilen fevkalade ihtimamdan dolayı Dahiliye Mütehassısı Dr. Turhan ÖZALP, asistan doktor Saim Özçolak ve diğer doktor, hemşire ve hastabakıcılara içten teşekkürü borç bilirim.
Enver Zeki Barkut

TEŞEKKÜR

Senelerden beri çekmekte olduğum Miğren rahatsızlığımı kıymetli tedavileri ile beni iyi eden müşfik insan, kıymetli fizik mütehassısı sayın Dr. NAİME YANLIOĞLU’na candan teşekkür ederim.
Hacı Makbule Akbıyık

Hakkında Serdar Yağcı

Başlamanın en iyi yolu, konuşmayı kesip, yapmaya koyulmaktır.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Scroll To Top