Anasayfa / Genel / Selam Dünyalılar…
Selam Dünyalılar…

Selam Dünyalılar…

Yazı ve Fotoğraf© Müjdat Üzel

İnsanlarla ciddi ilişkiler kurmaya başladığımdan beri (Aslında ben insanlarla ciddi ilişkiler kurmak istemiyorum, ama ilişkinin belli bir yerinde insanlar  illa ki  ciddileşmek istiyorlar.) bana sorulan bir soru var: ‘Memleket nere?’ Çok farklı şekillerde sorulsa da içinde hep aynı ve çok çiğ ve itici ve mesafe koyucu ve hatta  biraz iteleyen, köteleyen, öteleyen  mesajlar var: ‘Sen buralardan değilsin. Ayrıca ne olduğunu anlayamıyorum ve nerelerden olduğunu anlarsam senin hakkında daha derin ön yargılar geliştirip rahatlayacağım!En azından  hazır bekleyen ön yargılardan birini üzerine giydirip rahatlayabilirim.’

Bu öyle bir soru ki nereye gidersem gideyim peşimi bırakmıyor. Yurt dışında bile sordular. Hint olduğumu düşünüyorlarmış. Meslek hayatımda, yeni taşındığım şehrin bakkalında, biraz konuştuğum bir yabancıyla sohbetin bir yerinde (muhtemelen sonunda) malum soru muhakkak gelecektir.

Başlarda bu soruyu her duyduğumda içimi bir sıkıntı kaplardı. Yüreğim daralırdı. Soruyu soran en cahil insandan en okumuşuna kadar hepsine bir şeyler anlatmaya çalışsam da bu çaba, onların aramıza koyduğu bu duvarı yıkmak yerine daha da kuvvetlendirirdi. Çünkü vermeye çalıştığım cevap onların istediği gibi değil. Şöyle ağzımı doldura doldura ‘Artvin, Hopa’lıyım!’ diyemiyorum ki. Ya da ‘Afyon’luyum!’ diye yapıştırsam  rahatlayacaklar. Bunları söyleyemiyorum çünkü nereli olduğumu ben de bilmiyorum. Bu yazıda bunun cevabı yok zaten.

Bir insanın nereli olduğunu hiç sormadım. İzmir’li ya da Ankara’lı olması benim için hiçbir şey ifade etmiyor. Tüm evreni düşündüğümüzde koskoca dünyamızın zerre kadar değeri yok. Pıt diye ortadan kaybolsak kimsenin ruhu duymaz. ‘Burada bir dünya vardı. Üzerinde Hataylı Müjdat diye birisi yaşıyordu. Ne oldu acaba?’ demezler. Bu sebeple uzunca bir süredir işin peşini bıraktım. Bu noktadan itibaren sıkıntı yerini eğlenceye bıraktı.

Artık bu soruyu duyduğumda sürekli değişen ve gelişen aşağıdaki listeden bir cevap seçip keyfime bakıyorum.

 • Arnavut’um
 • Uçakta doğmuşum, İç Anadolu semaları olduğu söyleniyor.
 • Amerikan vatandaşıyım.
 • Kıprıs( evet p ile söylüyorum)
 • Atina
 • Pompei
 • Deniz kenarı
 • Olimpos
 • Sivastopol
 • Cimbomluyum…
 • Evde doğmuşum. Evliyim yani. Bir oğlum var.

Benden farklı olanı ötelemek bana göre değil. Ayrıca farklı olmak bence pozitif bir durum. Bu farklılıkların bir arada yaşamayı öğrenip birbirlerini kabullenmesi ise her şeyin çözümü. Savaşlar biter inanın. Bu sorunun pozitif bir sonucu yok. Hayata katkısı yok. Ayrıca çok masum bir soru değil. Siz de sormayın  bence.

Hakkında Müjdat Üzel

1970 model bir hekim.Kendisine ilginç gelen şeylerin peşine düşmesi en sevdiği özelliği. Bunlar insanların ilgisini çekmese de durum değişmiyor.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Scroll To Top