Anasayfa / Anı / Proje Ödevleri
Proje Ödevleri

Proje Ödevleri

Anaokullarda proje ödevleri evde ayrı bir stres kaynağı olur. Çünkü çocuk kendi başına yapamaz ve anne baba da kıyamaz yardım eder. Çoğu zaman bu durum yardımdan da öteye geçer.

Bir gün Tuna’nın öğretmeni proje ödevi olarak herkesin evlerindeki bir makineyi kartondan yapmalarını söylemiş. Tuna bu ödevle karşımıza geldiğinde içimden eyvah dedim. Bu işin dönüp dolaşıp bana geleceğini hissediyordum. ilk önce ne yapalım tartışması başladı. Ben de baktım elimde fotoğraf makinesi “Hadi o zaman sen de bir fotoğraf makinesi yap.” dedim. Tuna’ya bu konuda bir miktar kendi başına tırmalaması için zaman versem de bir sonuç çıkmayacağını anladığımda müdahale etmeye karar verdim. Eşim bana gaz veriyor “Teleobjektifli, profesyonel görünüşlü bir fotoğraf makinesi yapman lazım. Dün Tuna’yı bırakırken gördüm. Diğer veliler kapısı açıldığında içinde lambası yanan buzdolapları yapmışlar.” Bunu duyunca gerildim tabi. Bir saatlik bir çalışmadan sonra bir şekilde kartonları elime dolaştırdım ve işin içinden çıkamadım. Demek ki el işi konusunda hiç yetenekli değilmişim. Sonunda sadece bir diktörtgenler prizması yapıp üstüne de kurşun kalemle bir vizör ve deklanşör çizdim. Benden bu kadar deyip verdim Tuna’ya. Eşim sonucu gördüğünde  burnunu büküp “Bu mudur? Çocuk rezil olacak okulda” diye bana sitem ediyor.

Ertesi gün Tuna okuldan geldiğinde merakla gözlerinin içine bakıyorum. Bir yandan, sanki sınava girmişim de bir not alacakmışım gibi gerginim.
“Oğlum, ne oldu? Proje ödevini öğretmenin beğendi mi?”
“Evet babacım, hem de çok, üstelik sınıfın tek yıldız alanı benim”
“Nasıl yani? Oğlum emin misin?”
“Evet baba, hatta diğer arkadaşlarımın hepsini azarladı.” dediğinde şaşkınlığım daha da artmıştı. Ama göğsüm de kabarmadı değil hani. “Hmm aslında evet gerçekten iyi bir çalışmaydı. Bu konuda yetenekli olduğumu söylemiştim değil mi?” diyerek evde bir hava bir hava dolaşıyorum. Sonra birden durdum ve Tuna’ya dönüp “Azarladı mı? Peki ama neden?” dedim. Tuna da “Öğretmenimiz sınıfta dedi ki bu ödevde herkes ödevlerini anne babalarına yaptırmış. Sadece ben kendi başıma yapmışım.” demesin mi.

Hakkında Serdar Yağcı

Başlamanın en iyi yolu, konuşmayı kesip, yapmaya koyulmaktır.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Scroll To Top