Anasayfa / Bilişim / Hem Fütürist Hem De Karamsar
Hem Fütürist Hem De Karamsar

Hem Fütürist Hem De Karamsar

Hayatımızı kolaylaştıran cihazlar zamanla daha küçük ve daha akıllı olmaya doğru meyletmektedir. Boyut konusundaki sınırlarımızı bazı cihazlar için insan ergonomisi belirlerken bazılarında ise nanoteknoloji sayesinde atomik boyutlara kadar inecektir. Sağlık alanında da sıkça kullanılan birçok cihaz tıpkı tansiyon aleti gibi gelecekte günlük yaşamımıza ve evimize girecektir.

Kan tahlilleri sağlığımız hakkında önemli bilgiler içerirler. Gelecekte sokaklara yerleştirilmiş kiosklarda bir dakika içerisinde kolayca parmak ucumuzdan alınacak bir miktar kanla kan tahlili yaptırabileceğiz. İş yerlerinde ve evlerimizdeki pisuvarlar ve rezervuarlar idrar ve gaita testleri yapar hale gelecekler. Böylece düzenli olarak yapılan kontrollerle sağlığımızdaki en ufak bir olumsuz değişiklik merkezi sağlık dosyamıza kaydedilecek. Bu bilgiler evimizde bize yemek önerileri yapan ve otomatik alışveriş listesi hazırlayan akıllı buzdolabımıza ulaştığında analiz edilerek o haftaki diyetimiz oluşturulacak. Akşam uyumak üzere içine süzüldüğümüz yatağımız o günkü kilomuzu kaydedip, gece boyunca nabız ve kalp atışlarımızı takip edecek. Eğer horluyorsak bunu kaydedecek. Her sabah traş olurken baktığımız ayna yüzümüzde beliren benin bir cilt kanseri habercisi olup olmadığını analiz edecek. Kullandığımız araba, reflekslerimizi düzenli olarak kaydedip analiz ederek muhtemel bir nörolojik sorunun önceden farkedilmesini sağlayacak. Tüm bunlar yakın gelecekte olacak basit teknolojiler. Daha ileri gelecekte ise nano boyutta beden analiz cihazları geliştirilecek. Bu cihazlar bedenimizin belirli bölgelerine yerleştirilecek veya hap gibi yutulacak. Bedenimizde kaldıkları süre boyunca topladıkları bilgilieri merkezi sağlık veri tabanına aktaracaklar. Veya düzenli olarak tedavi için gerekli önlemi alacaklar. Örneğin yoğun stres altına girdiğimizde, midemiz fazla asit salgıladığında bu nano ve akıllı ilaçlar otomatik olarak bunu denegeleyerek bedenimizi stabil hale gelmesini sağlayacaklar. Bu teknolojiler sayesinde daha sağlıklı bir hayat için yaşam tarzımız konusunda sürekli önerilere maruz kalacağız. Örneğin: arabamız veya işyerindeki bilgisayarımız bizi uyararak bugün biraz daha su içememiz gerektiğini hatırlatacak.

Buraya kadar anlattıklarıma bakılırsa bizi çok sıkıcı bir gelecek bekliyor. Artık gizlimiz saklımız olmayacak. Merkezi otorite ne kadar uyuduğumuzu, ne kadar spor yaptığımızı, ne yediğimizi hem bilecek hem de karışacak. Özel sağlık sigortaları bu bilgilere sahip olarak risklerini daha iyi bir şekilde yönetme yoluna gidecekler. Merkezi sağlık dosyamızda gen haritamız da yer alacak. Böylelikle bizi bekleyen risklerden haberdar sağlık sigortaları genetik olarak büyük risk içeren insanları sigortalamak istemeyecek veya yüksek prim uygulayacak. Ebeveynler çocuklarının geleceğini düşünerek suni döllenme ile elde edilmiş, genetik olarak seçilmiş embriyolara hamile kalmayı tercih edecekler. Bu durum insanlığın tek tipe doğru gitmesine neden olacak. Aynı durumlarda aynı sonuçları üreten bireylerin sayısı gittikçe artacak. Teknoloji hayatımızın her yanını sarmalayacak. Bilinmezlikler azalacak, yaşamımızla ilgili kontrolümüz artacak. Öte yandan kendi yarattığımız teknolojinin içinde boğulmaya başlayacağız. Çünkü kontrol etme hırsımız hayatımızdaki sürprizleri neredeyse ortadan kaldıracak. Artık Newton’un başına elma düşmeyecek. Çünkü elmalar düşmeye başlamadan risk oluşturdukları için toplanacak.

Şöyle böyle değil, çok sıkıcı bir hayatımız olacak.

Hakkında Serdar Yağcı

Başlamanın en iyi yolu, konuşmayı kesip, yapmaya koyulmaktır.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Scroll To Top