Anasayfa / Fotoğraf / Canon 5D’nin Olağanüstü Doğa Şartları Altındaki Performansı
Canon 5D’nin Olağanüstü Doğa Şartları Altındaki Performansı

Canon 5D’nin Olağanüstü Doğa Şartları Altındaki Performansı

Fotoğraf makinesi performanslarını değerlendiren bağımsız kuruluşlar genelde ISO performansı (gürültü seviyesi), çekim hızı, sensör kapasitesi üzerine testler yaparak elde ettikleri sonuçları bizimle paylaşırlar. Ancak bir gün seyahatlerinizden birinde fotoğraf makineniz çalışmaz olursa o makinenin 50 megapiksel olmasının, saniyede 100 kare fotoğraf çekebiliyor olmasının, ISO 6400’de pırıl pırıl fotoğraflar üretebiliyor olmasının hiçbir önemi yoktur. Eğer acelem varsa lastiği patlamış bir Ferrari yerine Murat 124’ü tercih ederim.

2009’dan bu yana Canon 5d Mark II kullanıyorum. Geçen 3 yıl içerisinde bu makineyi çok zorlu doğa şartları altında test etme şansım oldu. Sonuçlarını sizlerle paylaşmak istiyorum.

Makinemi ilk olarak Kuzey Afrika Sahra çölünde kullandım. Çöller gündüzleri çok sıcak geceleri de çok soğuk olurlar. Gündüz ve gece arasındaki sıcaklık farklılıkları kimi yerlerde 50 dereceyi kadar bulabilir. Bu sıcaklık farklılıkları metallerin genleşip büzüşmesine neden olur ki hassas mekanik aksamların fonksiyonelliğini etkileyebilir. Çöl kumu dışarıdan görüldüğü kadar masum değildir. Hafif bir rüzgarla etrafa savrulur. Çölde bir süre zaman geçirdiğinizde elbiselerinizin, çantanızın içine kum dolduğunu sonradan fark edersiniz. Böyle bir ortamda hassas bir makinenin içine kum girmesi telafisi zor olan sonuçlar doğurabilir. Canon 5D Mark II’yle çölde yaptığım fotoğraf çekimleri esnasında ve sonrasında hiçbir sorunla karşılaşmadım.

İki yıl önce Kars Çıldır Gölü’ne gitmiştim. Sıcaklık -25 dereceye kadar düşmüştü. Muradiye Şelalesi ve Çıldır Gölü donmuş haldeydi. Eldivenle makinemi kullanmam mümkün olamıyordu ancak eldivensiz de en fazla 1 dakika elimi cebimden çıkarabiliyordum. Makinemin vizöründen bakarken ağzımdan çıkan buhar makinenin arka LCD ekranının ve tuş takımının üzerinde donarak buz tabakası oluşturuyordu. Cebimdeki cep telefonu çalışmaz hale gelmişti çünkü aşırı soğuktan dolayı piller fonksiyonlarını yitirmişlerdi. Tüm bu şartlarda hiçbir aksaklık yaşamadan Canon 5D Mark II ile fotoğraflarımı çektim.

Küba, Havana’da 1 hafta boyunca %90 nem altında, kimi zaman yağmur altında, yoğun bir şekilde makineyi kullanmak durumunda kaldım. Makine hiçbir zaman suyun içine düşmese de rutubet ve yağmurdan sırılsıklam olduğu zamanlar da oldu. Tüm bu şartlarda dahi kullanırken bir kere bile teklemedi.

Sonuç olarak, şimdi artık eski bir model olsa da zamanının performans/fiyat oranının en yüksek olduğu makinelerden biri olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim.

Hakkında Serdar Yağcı

Başlamanın en iyi yolu, konuşmayı kesip, yapmaya koyulmaktır.

Bir yorum

  1. Bir kaç noktayı eklemek istiyorum. Makine fetişisti değilim, amacım Canon’u övmek veya reklamını yapmak değil, sadece bu aleti yapan mühendis ve tasarımcılara saygı duyuyorum.

    Ayrıca şartların zor ve tehlikeli olduğu anlarda objektifimi değiştirmeye yeltenmedim. Benim vardığım sonuçlara dayanarak makinenizi hoyratça kullanmanız durumunda beklemediğiniz bir durumla karşılaşabilirsiniz. Dikkatli olun!

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Scroll To Top